se rozkládá na 9ha pastvin a sadů při obci Valeč (okr. Karlovy Vary, 100km, hodinu dvacet autem k Nábřeží). A skládá se ze stáda ovcí na mléko i jehněčí, dekorativní bylinové zahrady, vzrostlých i nových ovocnanů... plus prostor ke zpracování toho všeho. Biostatková praxe stojí na třech pilířích:
* environmentální – udržitelnost pro životní prostředí na venkově i ve městech
* sociální – bez negativních dopadů na místní komunitu
* ekonomický – musí to vycházet finančně
Pod agroekologii se vejdou všechny labely, kterými se Biostatek dosud pyšnil: malý rodinný, ekologický, slow, smíšený, lokální, multifunkční, zero-waste, chaotický, sociální, vzdělávací, autentický, ovčí, dobrovolnický, produkční, krajinářský, svobodný, environmentálně udržitelný, aktivistický, bylinkový…
Farma na Nábřeží je dílčí, ale důležitou biostatkovou akcí. Finančně ji pokrývá OPZ+ projekt „Podpora sociálního podnikání (1)“ a naše realizační část obdržela číslo CZ.03.02.01/00/22_024/0004185. Na to konto zaměstnáváme osoby ohrožené sociální exkluzí: za posledních 12 měsíců jedna OZP paní, dva bezdomovci v exekucích a sklony k agresi a užívání omamných návykových látek a nakonec jednoho velmi velmi dlouho nezaměstnaného. Příslušníkům těchto skupin - cílovkám - poskytujeme integrační podporu.
Principy, kterými naplňujeme sociálního podnikání:
Veškeré biostatkové zboží jde do uzavřené skupiny podílníků - všechny ty sýry, masa, marmelády, léčiva... vozíme na Nábřeží, kam si pro ně podílníci chodí. Biostatek se za svou praxi odpovídá především podílníkům samotným - když si řeknou, že chtějí víc másla a míň brynzy, vyrobíme víc másla. Když podílnická rodina zatouží pomazlit se s jehňaty, jasněže přijedou do Valče.
Biostatek vlastně patří podílníkům. Ubytovací maringotky de luxe rezervujeme přednostně podílníkům a jejim blízkým. Podílníci si u nás můžou uspořádat třeba letní tábor na téma agroekologie, trávit u nás víkendy odpočinkem i prací. Během festivalu Povaleč (první víkend v srpnu) mají podílníci extra žetony na V.I.P. kadibudky.
Podílník souhlasí s Biostatkovou praxi a vědomě/aktivně ji sleduje. Zajímá se o bezpečí výroby a bezpečnost zboží - jídla. Také hodnotí dopad výroby na veřejnou infrastrukturu a sociální balanc na venkově. Environmentální ohledy se vším všudy netřeba uvádět. Aby se podílník na Biostatku orientoval, sestavili jsme s Asociací pro potravinové iniciativy sadu pomůcek a prakticky je testovali během posledních tří Přízniveckých víkendů - tehdy hostům předvádíme Biostatek, aby se mohli informovaně rozhodnout, zda odtud chtějí jíst a stát se podílníky.
Biostatek byl kontrolním objektem státních správních orgánů a jejich akreditovaných partnerů v letech 2008 až 2021. Stačilo. (Biostatek byl i příjemcem finanční podpory z veřejných rozpočtů v letech 2008 až 2021. Také, doufám, stačilo).
Finančně je Biostatek závislý hodně hodně na svých podílnících.